Bosna Hersek'te Yaşam Giderleri

Bosna Hersek’te Yaşam Giderleri

Herkesin rahat bir şekilde yaşama olanağı bulacakları Bosna hersek’te yaşam giderlerinin düşük olması hayatı daha da kolaylaştırmaktadır.

Bosna Hersek’te Yaşam Giderleri

Öğrencilik hayatı kaliteli ve iyi okullarda okumanın yanı sıra maliyet açısından da değerlendirilmesi gereken bir süreçtir. Öğrencilerin eğitim masrafları kadar yaşam giderleri de ailelerin belini bükmektedir. Pek çok ebeveyn çocuklarının iyi okullarda öğrenim görebilmesi için çalışmakta ve şartlarını zorlamaktadır. Ülkemizde dahi eğitim masrafları yüksekken yurt dışında eğitim almak için çocuklarını göndermek ne yazık ki pek çok aile için hayalden öteye gidememektedir. Oysa Bosna Hersek’te yaşam giderleri son derece düşüktür ve öğrenciler ülkemizdeki kadar ve belki de bir dershane parası kadar rakamlarla hayatlarını kolayca sürdürmektedirler.

Tarım ve hayvancılığın gelişmiş olduğu ülkede et fiyatları çok ucuz olduğu gibi, öğrenciler için ulaşım, sağlık ve kira bedelleri de Avrupa’daki çok sayıda ülkeye göre oldukça ekonomiktir. Dünya ülkeleri arasında yaşamın en ucuz olduğu ülkeler arasında üst sıralarda olan  Bosna Hersek’te yaşam giderleri hem ailelerin, hem de öğrencilerin rahat etmesine olanak sağlamaktadır.

Bosna Hersek’te Aylık Öğrenci Giderleri

Aylık bir öğrencinin her türlü ihtiyacı baz alınarak yapılan ortalama gideri yaklaşık 300-400 Euro civarındadır. Tabi ki öğrencilerin harcama şekilleri, ihtiyaçları birbirinden farklılık göstereceği için bu rakam çok üst rakamlara da çıkabilir. Ancak yeme, içme, barınma, ulaşım gibi temel ihtiyaçların rakamları hesaplandığında çıkan sonuç gerçekten yüz güldürücüdür.

Ülkede ev kiraları şehir merkezine yakınlığına göre değişse de oldukça düşüktür. Bir evi iki ya da üç arkadaşıyla paylaşan öğrenciler ise gerçekten barınma için inanılmaz düşük rakamlar ödemektedir. Et fiyatları düşük olduğundan öğrenciler evlerinde kolayca yemek yapabilmekte ve isterlerse öğrenci mekanlarındaki uygun fiyatlı yemeklerden de yiyebilmektedirler. Bosna Hersek’te yaşam giderleri düşük olduğu gibi, üniversitelerin bulunduğu şehirler de öğrencileri gözetecek şekilde inşa edilmiştir. Her yerde ucuz kafeteryalar, restoranlar bulmak mümkün olduğu gibi, taze sebze meyveyi en ucuza satan pazarlar da bulunmaktadır.

Ulaşım konusunda da öğrencilerin zorlanmayacağı ülkelerin başında gelen Bosna Hersek’te yaşam giderleri öğrenci bütçelerini ve aileleri zorlamayacak şekildedir. Hatta pek çok öğrenci harçlıkları ile ülkenin pek çok şehrine seyahatler yapabilmekte ve yine de bütçelerini sarmadan yaşamaktadırlar. En uzak mesafenin bile çok düşük rakamlara gidildiği ülkede öğrenci olmak gerçekten büyük bir ayrıcalık ve şanstır. Sayısız Türk öğrencinin öğrenim gördüğü ülkedeki şartlar hakkında sosyal medya üzerinden öğrencilerle görüşerek de bilgi almak mümkündür.

Bosna Hersek’te okumak istiyorsanız, geleceğinizi daha sağlam inşa etmek niyetindeyseniz sizleri hemen Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ofislerimize bekliyoruz. 20 yıldır Türk öğrencileri hayalleriyle buluşturan hizmetimiz sayesinde siz de amaçladığınız eğitime kavuşabilirsiniz.

Bosna Hersek’te Yaşam

Bosna-Hersek (BH), Balkan Yarımadası’nda bulunan bir Avrupa ülkesidir. İki ülke BH’nin tamamını oluşturuyor ve her ikisinin de demokratik bir hükümet sistemi var. Bosna-Hersek, savaşın sona erdiği 1995’ten bu yana birçok siyasi değişim geçirdi. Ülkede Müslüman, Hırvat ve Sırp nüfusun yanı sıra çok etnikli bir yapı var. Bosna Hersek’te yaşayan birçok dini grup var; üç büyük din islam, hristiyanlık ve yahudiliktir. 2017’de Bosna, Avrupa’nın ekonomik açıdan en gelişmiş 21. ülkesi oldu.

II. Dünya Savaşı’ndan sonra Bosna-Hersek, Yugoslavya Federal Cumhuriyeti’nin bir parçası oldu. Ancak komünist rejim 1991 yılında Bosnalı Müslümanlar ile Bosnalı Hırvatlar arasında bir iç savaşa neden oldu. Bu çatışma Bosna Savaşı olarak anıldı ve üç yıl sürdü ve 1993’te ateşkes anlaşmasıyla sona erdi. Savaş bittikten sonra uluslararası kuruluşlar yardım etti. Bosna-Hersek’in yeniden inşasında. Ancak, ülkedeki hizipler arasındaki siyasi anlaşmazlıklar nedeniyle birçok sorun hala çözülmedi. Bu, birçok iç çatışmayla bölünmüş bir ulusa yol açtı.

Savaşın Bosna-Hersek’teki yaşamın birçok yönü üzerinde ciddi bir etkisi oldu. Örneğin, savaş sırasında eğitim kurumları yıkıldı; bu Bosna-Hersek’te düşük okuma yazma oranlarına yol açtı. Savaş sona erdikten sonra sağlık hizmetleri de bu amaca ayrılan ödeneklerin yetersiz olması nedeniyle uzun yıllar sınırlı kalmıştır. Savaştan kaynaklanan hasar nedeniyle yiyecek, su ve ulaşım sıkıntısı da vardı. Bosna Hersek için tüm bu sorunlar devam ettiğinden, ilerlemenin onlar için kolay olmadığı açıktır.

Bosna, Yugoslavya’nın bir parçası olarak tarihi sayesinde güçlü bir kültürel mirasa sahiptir. Ülkede 1983 yılında en iyi beste dalında akademi ödülü kazanan Edin Karamazov gibi birçok ünlü müzisyen var. 2015 yılında uluslararası ödüller kazanan To Kill A Talking Bird gibi filmlerle prestijli bir film endüstrisi var. Bosna’da güçlü satranç oyuncuları da var. birkaç uluslararası satranç turnuvası kazandı. Ayrıca Roma dönemleri, Gotik kiliseler ve 15. yüzyıl Sırbistan’ından Sava Savi’nin çalışmaları gibi farklı zaman dilimlerinden güzel mimariye sahiptirler.

Bosna-Hersek’te yaşam, savaş sonrası ekonomilerinde ve altyapılarında yapılan son gelişmelere rağmen hala zor. Gençler arasında düşük eğitim standartları, sağlık hizmetlerinin eksikliği, ulaşım sorunları, belirli gruplar arasında yüksek işsizlik oranları ve daha fazlası gibi ülkeyi hala rahatsız eden sorunlar var. Ancak bu hedeflere ulaşmak için çalışan herkes, ülke genelinde yaşayan tüm Boşnaklar için tarihi boyunca bugünün gerçekliğini şekillendirmeye yardımcı olan değerli fedakarlıklar yapmıştır.

Üniversitenin Haritası

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!