Bosna Hersek'te Yaşam Giderleri

Bosna Hersek’te Yaşam Giderleri

Öğrencilik hayatı kaliteli ve iyi okullarda okumanın yanı sıra maliyet açısından da değerlendirilmesi gereken bir süreçtir. Öğrencilerin eğitim masrafları kadar yaşam giderleri de ailelerin belini bükmektedir. Pek çok ebeveyn çocuklarının iyi okullarda öğrenim görebilmesi için çalışmakta ve şartlarını zorlamaktadır. Ülkemizde dahi eğitim masrafları yüksekken yurt dışında eğitim almak için çocuklarını göndermek ne yazık ki pek çok aile için hayalden öteye gidememektedir. Oysa Bosna Hersek’te yaşam giderleri son derece düşüktür ve öğrenciler ülkemizdeki kadar ve belki de bir dershane parası kadar rakamlarla hayatlarını kolayca sürdürmektedirler.

Tarım ve hayvancılığın gelişmiş olduğu ülkede et fiyatları çok ucuz olduğu gibi, öğrenciler için ulaşım, sağlık ve kira bedelleri de Avrupa’daki çok sayıda ülkeye göre oldukça ekonomiktir. Dünya ülkeleri arasında yaşamın en ucuz olduğu ülkeler arasında üst sıralarda olan  Bosna Hersek’te yaşam giderleri hem ailelerin, hem de öğrencilerin rahat etmesine olanak sağlamaktadır.

Bosna Hersek’te Aylık Öğrenci Giderleri

Aylık bir öğrencinin her türlü ihtiyacı baz alınarak yapılan ortalama gideri yaklaşık 300-400 Euro civarındadır. Tabi ki öğrencilerin harcama şekilleri, ihtiyaçları birbirinden farklılık göstereceği için bu rakam çok üst rakamlara da çıkabilir. Ancak yeme, içme, barınma, ulaşım gibi temel ihtiyaçların rakamları hesaplandığında çıkan sonuç gerçekten yüz güldürücüdür.

Ülkede ev kiraları şehir merkezine yakınlığına göre değişse de oldukça düşüktür. Bir evi iki ya da üç arkadaşıyla paylaşan öğrenciler ise gerçekten barınma için inanılmaz düşük rakamlar ödemektedir. Et fiyatları düşük olduğundan öğrenciler evlerinde kolayca yemek yapabilmekte ve isterlerse öğrenci mekanlarındaki uygun fiyatlı yemeklerden de yiyebilmektedirler. Bosna Hersek’te yaşam giderleri düşük olduğu gibi, üniversitelerin bulunduğu şehirler de öğrencileri gözetecek şekilde inşa edilmiştir. Her yerde ucuz kafeteryalar, restoranlar bulmak mümkün olduğu gibi, taze sebze meyveyi en ucuza satan pazarlar da bulunmaktadır.

Ulaşım konusunda da öğrencilerin zorlanmayacağı ülkelerin başında gelen Bosna Hersek’te yaşam giderleri öğrenci bütçelerini ve aileleri zorlamayacak şekildedir. Hatta pek çok öğrenci harçlıkları ile ülkenin pek çok şehrine seyahatler yapabilmekte ve yine de bütçelerini sarmadan yaşamaktadırlar. En uzak mesafenin bile çok düşük rakamlara gidildiği ülkede öğrenci olmak gerçekten büyük bir ayrıcalık ve şanstır. Sayısız Türk öğrencinin öğrenim gördüğü ülkedeki şartlar hakkında sosyal medya üzerinden öğrencilerle görüşerek de bilgi almak mümkündür.

Bosna Hersek’te okumak istiyorsanız, geleceğinizi daha sağlam inşa etmek niyetindeyseniz sizleri hemen Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ofislerimize bekliyoruz. 20 yıldır Türk öğrencileri hayalleriyle buluşturan hizmetimiz sayesinde siz de amaçladığınız eğitime kavuşabilirsiniz.

Üniversitenin Haritası