Travnik’te Neden Kalmak İstersiniz

Bosna’da eğitim almak için travnik’te kalmak isterseniz bu ülke de sizleri bekleyen yurt veya kiralık ev olanakları ile ilgili gerekli bilgileri bizlerden..

Travnik’te Neden Kalmak İstersiniz

Bosna Hersek’te üniversite okumaya giden çoğu öğrenci burayı kendilerine yurt bilerek eğitim sonunda ya okullarında ya da başka iş yerlerinde çalışarak kalmaktadır. Bazen yuva kurarak kalmak isteyen çiftler de bulunmaktadır. Bu oldukça doğal ve üniversite öğrencilik zamanında diploma alınması ile olabilecek bir durumdur.

İlk geldiğinizde hiç aklınızda olmayan burada kalma fikri sonraları tanıyarak sevdiğiniz bu şehirde olabileceğinizi gösterebilir.  Sürekli kalacağınız bu şehirde kirada oturmak yerine mülk sahibi olmak sizin için karlı olacaktır. Travnik ev alma işlemleri için gerekli olan evraklarınızı toparlayarak beğendiğiniz bölgede ev sahibi olabilirsiniz. Buradaki oturma izniniz, ödeyebileceğinize dair evraklarınız, öğrenci iseniz gelir durumunuz ve kalma süreniz yetkililerce incelenecektir.

Nereden Evlere Bakabilirsiniz

Kafanızda Travnik ev alma işlemleri planladıysanız nereden alacağınıza da karar vermeniz gerekir. Çalıştığınız veya okuduğunuz üniversiteye yakın yerleri seçmelisiniz. Ya da şehir merkezinde bir yer seçmek yerine daha sakin şehrin dışında mütevazi bir yer bulabilirsiniz.  Zaten her tarafı orman olan Travnik şehri nereden alırsanız alın size mis gibi doğasını sunacaktır.

Gözünüzün alışık olacağı yeşile pencerenizden bakmak muhteşem olacaktır. Burada genellikle az katlı olan binalarda çoğu yerde katı bile olmayan lüks villalar eşlik etmektedir. Doğayı hiç bozmadan ve tarihe saygı duyan bir millet olarak sadece yaşamı kar amaçlı değil eşsiz bir olgu olarak korumaktadır.

Çalıştığınız süre içinde para biriktirmek için iyi bir yol olacak Travnik ev alma işlemleri siz istediğiniz zaman cebiniz göre başlatılacaktır. Yabancı dili Hırvatça olan bu ülkede anlaşmak için emlakçılardan yardım almanız yararlı olacaktır. Sizi kandırmak ve elinizdeki parayı hiç etmek isteyenlere kapılmadan mal sahibi olmak için buraları iyi tanıyan birilerinin yanınızda olması şarttır.

Niçin Travnik Bu Kadar Önemli?

Travnik, güzel eski binaları, kültürel mirası ve doğal ortamı ile ünlü Bosna-Hersek’te bir kasabadır. Drina nehrinin drenaj havzasında yer alan Travnik, yıl boyunca serin bir dağ iklimine sahiptir. Kasaba, eski Türk ismine dayalı olarak Trebinje olarak da bilinir. Travnik, hem dini hem de etnik bir arada yaşayan tek Avrupa Kültür Başkentidir. Sakinleri, Travnik’i eşsiz bir yer haline getirmeye yardımcı olan kentin kültürel mirasını korumak için çalıştı.

Travnik, yazılı tarihte ilk olarak 1215’te Duklja krallığının bir arsası olarak ortaya çıktı. İlk olarak 13. yüzyılda Bosnalı Ban Stephen Grabusa tarafından yerleşmiştir. Grabusa ve yerleşimcileri, güney İtalya’daki Puglia’dan şimdi Karadağ olan bölgeye geldi. 13. yüzyılın sonunda şimdiki Podgorica’da yaşamaya başladılar. Ancak, Grabusa ve adamları altı yıl sonra şimdiki Travnik olan yere taşındılar. İtalya’dan getirdikleri taş baltaları kullanarak toprakları temizlemeye ve yeni yerleşimlerini inşa etmeye başladılar. Bugünkü kasaba 15. yüzyılda Türklerin Grabusa’daki yerleşimcileri kovmasından sonra büyüdü.

Travnik, farklı inançlardan insanların bir arada barış içinde yaşadığı çok kültürlü bir kasaba olarak biliniyor. Tüm ortodoks Hıristiyan mezhepleri -Doğu Ortodoksluğu, Katoliklik ve Doğu Katolikliği- Travnik’te uyumlu bir şekilde yaşamaktadır. Her birinin kendine özgü mimari simgeleri ve kültürel gelenekleri vardır. Travnik’te farklı etnik kökenlerden insanlar da barış içinde bir arada yaşıyorlar – Bosnalı Sırplar, Bosnalı Hırvatlar, Bosnalı Müslümanlar ve Bosnalı Yahudiler, burada aralarında hiçbir çatışma olmadan yaşıyorlar. Bu çok kültürlülük, Travnik vatandaşlarının kültürel bir arada yaşamanın iyi bir örneği olarak onu neden uluslararası alanda tanıttığını açıklamaya yardımcı oluyor.

Bugünün şehri, doğal güzelliği ve kültürel mirası sayesinde turizm konusunda gelişiyor. İlkbaharda gülleriyle ünlü Travnik, Türkler tarafından onbeşinci yüzyıldan kalma surlarına kadar uzanan birçok tarihi yapıya sahiptir. Fort Travunen, şehre bakan dik bir tepenin üzerinde yer almaktadır; 1507 yılında Türk Sadrazamı Avlu Resul Bayt Paşa tarafından güneydoğu Avrupa’yı Macaristan’dan ilerleyen Hıristiyan ordularına karşı savunmak için yaptırılmıştır. İnşaat sona erdikten sonra, Sultan Süleyman, Papa II. Julius altındaki Katolik güçlerin istilasına karşı güneydoğu Avrupa’yı korumak için Bayt Paşa’yı görevlendirdi. Günümüzün turistik yerleri arasında 1890-1895 yılları arasında Avusturyalı kontu Franz Joseph Ortona tarafından inşa edilen Fort Travunen, St Jakob Kilisesi ve Valtin Ortona kompleksi bulunmaktadır. Her biri, dünyanın dört bir yanından Bosna ve Hersek’in en iyi kültürel miras alanlarından bazılarını görmek isteyen ziyaretçileri kendine çekiyor.

Travnik’te her yıl, şehrin eşsiz miras ve misafirperverlik karışımını sergilemek için birçok önemli kültürel etkinlik düzenleniyor. Doğal güzelliği aynı zamanda dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri en iyi şekilde Bosna-Hersek kültürünün tadına bakmak için çekiyor. Çok kültürlülüğün ideallerini gerçekten somutlaştıran Travnik, tüm ziyaretçilere asla unutamayacakları bir deneyim sunuyor!

#travniktenedenkalmakistersiniz

Üniversitenin Haritası

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!