Üniversiteler

Üniversite Şehir Açıklama
Uluslararası Travnik Üniversitesi Travnik Saraybosna ile arasında 90 km olan Travnik, Bosna Hersek ülkesinin merkez…
Zenica Üniversitesi Zenica Bosna Hersek yükseköğretim için devlet yönetimi tarafından alınan kararla…
Mostar Üniversitesi Mostar Mostar Üniversitesi 1977 yılın kurulmuş ve sonrasında modern bir eğitim…
Saraybosna Üniversitesi Saraybosna Geniş kapsamlı fakültelerinde verdiği Avrupa standartlarındaki bilimsel…
Tuzla Üniversitesi Tuzla 1958 yılında yüksekokul olarak eğitime başlayan Tuzla Üniversitesi, Bosna…

Bosna Hersek Üniversiteleri

Bosna-Hersek, kanlı bir savaşın ardından 1992 yılında Yugoslavya’dan bağımsızlığını kazandı. Ülke iki kurucu halktan oluşuyor: Boşnaklar ve Hırvatlar. İki grup, çok etnikli bir ulusla sonuçlanan uzun bir evlilik geçmişine sahiptir. Bosna-Hersek’teki pek çok üniversite, II. Dünya Savaşı’ndan sonra yeni bağımsızlığına kavuşan ülkenin işgücünü eğitmek için kuruldu.

Bosna-Hersek’teki üniversiteler, esas olarak yeni bağımsızlığına kavuşan ülke için kamu sektörü işgücünü eğitmek için kuruldu. Bağımsızlıktan sonra Bosna-Hersek, kendisini bir ulus olarak kurmaya çalışırken birçok zorlukla karşılaştı. Bosna hükümeti, eğitim kurumları yaratarak, farklı kültürleri ve fikirleri bir araya getirerek onların milletlerini inşa etmelerine yardımcı olmayı umuyordu. Bu plan ilk başta iyi çalıştı, ancak o zamandan beri Bosna vatandaşları daha fazla eğitim fırsatı olmadan işlere yerleştikçe azaldı.

Bosna Hersek’te dört devlet ve bir özel olmak üzere beş üniversite bulunmaktadır. Tüm bu üniversitelerin nispeten benzer müfredatları vardır, bu nedenle bu ülkede okumak isteyen herhangi bir öğrenci için iyi bir temel sağlarlar. Bunlar Bosna-Hersek’teki başlıca üniversitelerdir:

1) Saraybosna Üniversitesi – 1984 yılında kurulan bu üniversitenin merkezi Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’dadır. Tıp, eczacılık, veterinerlik ve mühendislik fakülteleri dahil olmak üzere on dört fakülteye sahiptir. Öğrenciler, çeşitli doğa bilimlerinin yanı sıra işletme, ekonomi ve hukuk gibi alanlarda uzmanlaşabilirler. Toplam kırk binden fazla öğrencisi ile Bosna-Hersek’in en büyük üniversitelerinden biridir.

2) Tuzla Üniversitesi – 1988 yılında kurulan bu üniversite aynı zamanda Bosna-Hersek’in üçüncü büyük şehri olan Tuzla’da bulunmaktadır. Ekonomi, hukuk, eğitim, matematik, biyoloji, coğrafya, tarih, Slav çalışmaları, fizik ve bilişim kolejleri dahil olmak üzere on iki fakülteye sahiptir. Öğrenciler bu üniversitede okurken veterinerlik, ekonomi, veterinerlik, biyoloji, coğrafya veya Slav çalışmaları gibi alanlarda uzmanlaşabilirler. Bu, otuz binin üzerinde öğrencisi olan bir başka büyük üniversitedir.

3) Saraybosna Üniversitesi – Bu, toplam otuz binin üzerinde öğrencisi olan Saraybosna’nın en büyük üniversitesidir. Dünya Savaşı’ndan sonra, yeni bağımsız Bosna-Hersek ulusu için geleceğin memurlarını yetiştirmek amacıyla kuruldu. Bu üniversitede siyaset bilimi, hukuk, ekonomi, matematik, Slav çalışmaları ve Cermen çalışmaları kolejleri dahil olmak üzere on dört kolej bulunmaktadır. Her kolejin, ana çalışma alanı içinde farklı derecelerde uzmanlığa sahip kendi fakültesi vardır. Öğrenciler, diploma gerekliliklerini tamamladıktan sonra bir alanı daha fazla keşfetmek isterlerse, fakülteler arası bir eğitim programına katılma seçeneğine de sahiptir.

Bosna Hersek’teki her üniversite, öğrenci topluluğu için kaliteli eğitim sağlar. Çoğu öğrenci, ulusal odaklarının yanı sıra Saraybosna ve Tuzla gibi büyük şehirlere yakınlıkları nedeniyle bu üniversitelere gitmeyi tercih ediyor. Bosna hükümeti, ülke vatandaşlarının Yugoslavya yönetimine karşı yıllarca süren çekişmelerin ardından ülkelerini yeniden inşa etmelerine yardımcı olmak için her düzeyde birçok akademik programa sponsorluk yapıyor.

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!