Travnik Etnik Yapı

Ülkemize çok yabancı olmayan travnik etnik yapısı bu şehre kolay bir şekilde alışabilmeniz için yeterli olacaktır. Özellikle Türk kültürüne çok yakın..

Travnik Etnik Yapı

1992 ile 1995 seneleri arasından şiddetli çatışmaların ve savaşların yaşandığı bir yer olan Saray Bosna özellikle Müslümanlara karşı yoğun katliamların uygulandığı bir bölge olmuştur. O döneme kadar Müslüman, Sırp ve Hırvatların yaşadığı bir yer olan özellikle Müslümanlara karşı uygulanan baskılardan sonra Müslüman nüfusunun azaldığı bir yer haline gelmiştir. Bosna Hersek’te en büyük katliamların yaşandığı yerlerden biri olan Travnik şehri de bu durumdan nasibini almıştır.

Travnik etnik yapısı hakkında araştırma yapan kişiler bu gölgede yaşayan halkların farklı millet ve farklı dinlerden olduğunu görebilmektedirler. Bu da şehirde farklı kültürlerin barınmasına neden olmuş ve günlük yaşamı son derece renkli bir hale getirmiştir.

Çok eski bir geçmişi olan ve özellikle Osmanlı döneminde devlete verdiği hizmetleri ile her zaman gönüllerde taht kurmayı başaran Travnik şehri, günümüzde de farklı halkların hoşgörü ile yaşadığı bir yer haline gelmiştir. Artık savaş yıllarının olumsuz havasını tamamen dağıtmayı başarmış olan bu güzel şehir insanların beklentilerini her türlü konuda karşılayabilmektedir.

Farklı Kültürlerin Oluşturduğu Zenginlik

Travnik etnik yapısını merak eden kişiler genellikle bu şehrin sakin, huzurlu ve doğa harikası bir şehir olduğunu düşünmektedirler. Ülkemizdeki insanların da çok büyük bir ilgi gösterdikleri bu şehir artık turistik amaçlı gezilerde her zaman için akıllara gelen ilk seçimlerden biri olmaktadır. Birçok tarihi eser ve aynı zamanda farklı milletlerin şehre kazandırdığı çeşitlilik bu şehri her zaman özel bir şehir haline getirmiştir.

Gezip görülecek birçok yeri olan ve aynı zamanda ziyaretçilerine her zaman keyifli zaman geçirme olanağı sunan Travnik, kültürlerine bağlı farklı milletlerin yaşadığı bir yer haline gelmiştir. Travnik etnik yapısından dolayı bu şehre ayrı bir ilgi duyan kişiler sürekli olarak diğer insanların meraklarını gidermek için anılarını sosyal medyada paylaşmaktadırlar.

Travnik Nüfus Yapısı

Travnik, Bosna-Hersek’te bir kasabadır. Travnik Kantonunun ve Travnik belediyesinin idari merkezidir. Travnik, halk arasında Trebinje ve Trebine olarak da bilinir. Kasaba 24.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Travnik, Bosna-Hersek’in en eski şehirlerinden biridir; bir zamanlar İtalya ve Orta Doğu’dan gelen malların önemli bir ticaret merkeziydi.

Travnik, Bosna Hersek’teki diğer şehirlere kıyasla yüksek bir nüfus yoğunluğuna sahip. Kasaba kilometrekareye yaklaşık 1250 kişilik bir nüfus yoğunluğuna sahiptir. Bosna-Hersek’te nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu diğer kasabalar arasında kilometrekareye 1450 ile Zenica ve kilometrekareye 830 ile Bihac yer alıyor. Karşılaştırıldığında, en yakın büyük şehir olan Bosanska Krupa, kilometrekareye yalnızca 130 kişilik bir nüfus yoğunluğuna sahiptir. Bir tepenin üzerinde yer alan Travnik, hem bölge sakinleri hem de turistler için çekici bir yerdir.

Travnik’in nüfusunun dağılma şekli ülkenin diğer bölgelerinden farklıdır. Travnik’teki çoğunluk etnik grup Arnavut olup, kasabanın toplam nüfusunun yaklaşık %50’sini oluşturmaktadır. Vatandaş sayısı bakımından ikinci sırada %25 ile Bosnalı Müslüman nüfus, onu %15 ile Bosnalı Hırvatlar takip ediyor. Nüfusun küçük bir yüzdesini Sırplar, Yahudiler, İtalyanlar ve Yunanlılar oluşturuyor. Travnik’teki St Peter Katolik Katedrali, Avrupa’nın en büyük Katolik katedrallerinden biridir.

Travnik’in nüfus yapısı zamana ve yere göre değişir. 1960 yılına ait tahminlere göre, Travnik sakinlerinin %61’i kasabanın yerlisiyken, %39’u yabancı uyrukluydu – çoğunlukla Yugoslavya’nın diğer bölgelerinden gelen Arnavutlar. 2008 itibariyle, Travnik sakinlerinin %49’u kasabanın yerlisiyken, %51’i başta Kosova ve Makedonya’dan gelen Arnavutlar olmak üzere yabancı uyrukluydu. 1995’te Bosna Savaşı’nın sona ermesinden sonra Bosna-Hersek ve Sırbistan’ın diğer bölgelerinden Sırp göçü nedeniyle zamanla bazı bölgelerde etnik bir Sırp çoğunluk ortaya çıktı.

Bosna Hersek’in en eski şehirlerinden biri olan Travnik, tarihi önemi ve güzel manzarası nedeniyle hem yerli hem de yabancı ziyaretçileri ağırlamaktadır. Kasaba bir zamanlar İtalya ve Orta Doğu’dan gelen mallar için önemli bir ticaret merkeziydi, ancak daha sonra Saraybosna ve Mostar arasındaki stratejik konumu nedeniyle çok sayıda etnik gruba ev sahipliği yaptı. Travnik’in nüfusunun dağılma şekli, benzer koşulların nasıl çok farklı sonuçlara yol açabileceğini gösteriyor.

#travniketnikyapı

Üniversitenin Haritası

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!