Bosna’da Türkçe Eğitim

Bosna’da Yabancı Dil Destekli Eğitim

Bosna’da Yabancı Dil Destekli Eğitim, Eurostar yurtdışı eğitim danışmanlığı merkezi Uluslararası Travnik üniversitesi adına Yabancı Dil Destekli Destekli eğitim için öğrenci kayıt ...

Bosna’da Yabancı Dil Destekli Eğitim

Eurostar yurtdışı eğitim danışmanlığı merkezi Uluslararası Travnik üniversitesi adına Yabancı Dil Destekli eğitim için öğrenci kayıt yetkisi olan tek kurumdur.

Uluslararası Travnik üniversitesi tek kayıt temsilcisi olarak Bosna Hersek’de Türk dilinde Yabancı Dil Destekli lisans yapma fırsatı sunuyoruz. Bosna Hersek ile tarihten gelen bir yakınlık vardır. Bosna hersek halkı Boşnak Müslüman’dır. Bu yüzden Bosnalılar dilleri ve inanışları ile Türklere yakındırlar. Türklerle aynı dili konuşup aynı dini paylaşmışlardır. Türk dilinin kendi vatanlarında da kaybolmaması için özen göstermiş ve dili ülkelerinde yaymaya çalışmışlardır.

Uluslararası Travnik üniversitesinde Yabancı Dil Destekli lisans bölümleri açarak Yabancı Dil bilen öğretmenler ile ders vermiştir. Bosna Hersek’te Uluslararası Travnik üniversitesinde Tek yetkili firma Eurostar‘dır. Yabancı Dil dersi zorunlu ders kılınmıştır. Üniversitelerin Türkoloji bölümlerinden yüzlerce öğretmen mezun olmuştur. Mezun olan öğretmenler Yabancı Dil bildikleri için daha kolay iş sahası bulabilirler. Ayrıca bu üniversitelerde kalarak Yabancı Dili daha iyi tanıtmaya çalışmışlardır. Üniversitelerin olan diğer bölümlerinde de deneyimli ve özverili profesörler ile Yabancı Dil Destekli dersler verilerek Türk öğrencilerin eğitimlerini kolaylaştırmışlardır.

Diğer yurt dışındaki üniversitelerde yabancı diller farklı olduğu için okumak daha zordur. Onların dillerini anlamak ve öğrenmek için harcanan zamanda geçlerin vakitleri kaybolmaktadır. Ayrıca Bosna Hersek’te kayıt aşamasında da bir zorluk olmadığı için Türk öğrenciler istedikleri bölümleri sınavsız ve koşulsuz girmektedirler. Öğrenciler üniversitelerde ile istedikleri bölümleri seçerek ve Yabancı Dil Destekli eğitimin zorunlu olduğu bir ülkede kendi ülkelerinde gibi yaşayarak eğitimlerini tamamlayabilirler. Türk öğrenciler bu fırsatı kaçırmadan değerlendirmelidir.

Bosna’da Yabancı Dil Destekli Eğitim

Osmanlı İmparatorluğu, 19. yüzyılın büyük bölümünde Balkanları yönetmekle kalmadı, aynı zamanda bölgenin eğitim gelişimine de büyük yatırımlar yaptı. Osmanlı topluluklarının gelişmesine yardımcı olmak için okullar, lambalar ve diğer eğitim malzemeleri inşa etti. Bu malzemelerin çoğu Bosna’ya gitti ve bölge sakinlerinin gelişmesine yardımcı oldu. Modern Türk dili ve kültürünün yaygınlaşmasına yardımcı olmak için Bosna’daki Ottom Pooled eğitim altyapısı. Bu, bölgenin Anadolu’dan gelen göçmenleri toplumlarına asimile etmesine yardımcı oldu.

Osmanlı İmparatorluğu sayesinde Bosna’da güçlü bir eğitim altyapısı inşa edildi. Öğretmenler, çocuklara Yabancı Dil ve Matematik, Tarih, Hat ve daha fazlasını öğreterek ülkeyi dolaştı. Her kasabada okullar inşa ettiler, böylece bir topluluktaki tüm çocuklar öğrenme fırsatı buldular. Bu, şu anda Bosnalı Müslümanlar arasında yüksek bir okuma yazma oranına yol açtı. Birçok Boşnak, Bosna’nın eğitim altyapısına katkıda bulunuyor. Eğitimcilerin kırsal kesimdeki okullara ulaşması için yollar inşa ederler ve uzak bölgelerdeki birçok çocuğu eğitebilirler. Bu çocukları eğiterek, Bosna toplumunun müstakbel birçok lideri, iyi kaynaklara sahip koşullar altında büyüyor.

Bosna’da ilkokulların nasıl yönetildiğini birçok ilginç yasa yönetiyor. Tüm ilkokullar, eğitim dili olarak Hırvatça veya Sırpça izlemelidir. Hırvatistan’ın başkenti Zagreb, Bosna-Hersek’in de başkentidir. Bu gerçek, birçok kişinin Hırvatçanın tüm ilkokullarda ana eğitim dili olması gerektiğine inanmasına neden olur. Ayrıca, tüm okul metinleri, tüm vatandaşların okuyabilmesi için Sırpça veya Hırvatça yazılmalıdır. Öte yandan, Sırbistan veya Hırvatistan’dan birinin, özellikle bu amaç için vizeye sahip olmadıkça bir Bosna okulunda öğretmenlik yapması yasa dışıdır. Buna ek olarak, Boşnak olmayanların yerel hükümet onayı olmadan bir ilkokul işletmesi mümkün değildir.

Çoğu Boşnakça okulları, çoğu insan ana dili olarak konuştuğu için Boşnakça diline dayalıdır. Ancak, okullar Türk dili veya diğer göçmen dillerinde çalışır, böylece dış topluluklardan gelen çocuklar ulusal dili öğrenebilirler. Bu, Bosna’nın Boşnak sakinleri arasında kendi etnik kökenleri olduğu için eğitime güçlü bir bağlılığı göstermektedir. Ayrıca, Yabancı Dil öğretimi bu amacı hem dış topluluklardan hem de bu toplulukların içinden gelen öğrenciler arasında teşvik ettiğinden, etnik gruplar arası bir anlayış arzusunu da gösterir.

Osmanlı eğitim sistemi, Bosna-Hersek’teki Modern Türk kültürü ve toplumu üzerinde kalıcı bir etki bıraktı. Birçoğu, herkesin Yabancı Dil konuştuğu ve şimdi ilkokullarında öğrenme fırsatı bulduğu eski güzel günleri hala hatırlıyor. Sultan II. Abdülhamid’in inşa ettiği güçlü altyapı, Bosna-Hersek’e gözleriyle kültür yoluyla gelişen bir eğitim ve büyüme alanı yaratma öngörüsü sayesinde bugün hala ayakta!

Uluslararası Travnik Üniversitesi Yabancı Dil Destekli Lisans Bölümleri

Hukuk 2000 Euro
İnşaat Mühendisliği 2500 Euro
Mimarlık 2500 Euro
Makine Mühendisliği 2500 Euro
Bilgisayar Mühendisliği 2500 Euro
İş Sağlığı ve Güvenliği 2500 Euro
Elektrik Mühendisliği 2500 Euro
Yüksek Lisans ve Doktora 5000 Euro

 

Üniversitenin Haritası

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!