Sümeçe Mescidi

Sümeçe Mescidi, Osmanlının Balkanlarda ki parmak izleri geçmişten günümüze hala mevcuttur. Osmanlı fethettiği topraklarda huzuru sağlamış ve hoşgörülü...

Sümeçe Mescidi

Osmanlının Balkanlarda ki parmak izleri geçmişten günümüze hala mevcuttur. Osmanlı fethettiği topraklarda huzuru sağlamış ve hoşgörülü davranmıştır. Osmanlının bu asil tavrı sayesinde birçok millet İslam ile tanışmış ve Müslümanlık hızla özellikle Balkanlarda yayılmaya başlamıştır.

Osmanlı yönetiminde olan bu topraklarda birçok paha biçilmez eser bırakmıştır. O kadar sevilmiş ve halk tarafından benimsenmiştir ki Osmanlı imparatorluğu o saygı ve sevgi tarih boyunca devam etmiştir.

Sümeçe mescidi bu Osmanlı imzasını taşıyan eserlerden biridir. Bosna Hersek’in Travnik şehrinde yer almaktadır. Küçük mahalle mescitlerinden olan Sümeçe halkın en önemli ibadet yerlerinden biridir. Bosna Hersek’in güzel şehri Travnik Sümeçe Mescidi gibi birçok Osmanlı eserini kalbinde taşımaktadır.

Sümeçe Mescidi, Osmanlının Balkanlarda ki Parmak İzi

Her yıl birçok turist bu eserleri yakından görebilmek için Bosna Hersek’in bu güzel şehrine gelmektedir.  Sümeçe Mescidi görülmeye değer minimalize bir yapıttır. Türkiyelileri her daim bağrına basan ve Osmanlı torunları olarak gören Bosna Hersek bugünlerde öğrencilerimize kapılarını sonuna kadar aralamıştır.

Türkçe destekli lisans ve lisans tamamlama eğitimleri ile dikkatleri üzerine çeken Bosna Hersek Uluslararası Travnik Üniversitesi öğrencilerimizin yurtdışında eğitim seçeneğini değerlendirmelerine olanak tanımıştır.

Öğrenciler dünyanın en prestijli bölümlerinde, YÖK tarafından tanınan bu üniversitede eğitim alabilmekte ve kendilerine daha yüksek standartlarda bir gelecek sağlayabilmektedirler. Hukuk, mimarlık, inşaat mühendisliği gibi birçok bölüm burada yer almaktadır. İster Türkçe destekli ister Boşnakça olarak eğitimler alınabilmektedir. Boşnakça eğitim alacak öğrenciler ek olarak 1 yıl hazırlık okumaktadırlar.

Siz de Sümeçe Mescidi gibi birçok Osmanlı mimarisini görmek ve Osmanlı kültürünü hissederek, kendinizi evinizde hissedeceğiniz bir ülkede eğitim almak istiyorsanız Travnik tam size göre bir seçimdir. Gelin sizde bu Osmanlı yadigarı şehirde üniversite eğitiminizi tamamlayın. Kendinize yepyeni bir gelecek imkanı yaratın.

Bosna Hersek’te Mescidler

Arapça’da ‘cami’ kelimesi ‘secde yeri’ anlamına gelir. Camiler İslam’ın kalbi olduğundan, Müslüman bir toplumun temel bileşenleridir. Birçok ülkede camiler ibadet, eğitim ve sosyal aktivite yeri olarak hizmet vermektedir. Camiler, her dinden insanın bir araya gelip huzur bulabileceği bir alan sağladığı için, her inançtan insan cami ayinlerine katılır. Bir caminin mimarisi, mobilyaları ve süslemeleri ülkenin kültürünü yansıtır. Örneğin: Suudi Arabistan’da cami mermer ve granit sütunlar ve taş zeminlerle çok süslü görünüyor. Buna karşılık, bir Hint camisi, gürültüyü azaltmak için ahşap sıralar ve kumla kaplı zeminlerle daha sade bir görünüme sahip olabilir.

Bosnalı Müslümanlar, Sünni fıkhının Şafii okulunu takip ediyor. Ayrıca Tanrı’nın ve Adem, Nuh, İbrahim, Musa ve İsa Mesih peygamberlerinin birliğine de inanırlar. Kuran’daki hermafrodit olan ‘El-Masihh’ (İnsan)’a peygamberleri olarak saygı duyarlar. Kurban Bayramını deve, koyun ve bereketi simgeleyen diğer yiyeceklerle kutlarlar. Buna ek olarak, Bosnalı Müslümanlar kendi etnik grupları içinde güçlü bir iç eşli nüfusa sahiptir. Ayrıca kültürel gelenekleri sürdürdükleri Avrupa’da güçlü bir diasporaya sahiptirler.

Bosnalı Müslümanlar, peygamberlerinin önceki paragrafta atıfta bulunulan aynı peygamber olan ‘Al-Masihh’ olduğuna inanırlar. Ayrıca Kuran’a ve Peygamber Muhammed’in arkadaşlarının öğretilerine veya Hadislere inanırlar. Tanrı’nın bir olduğuna ve İsa Mesih’in onun oğlu olduğuna inanırlar. Ayrıca Şeytan’ın Tanrı tarafından yaratılmış bir melek olduğuna inanırlar. Onların kutsal kitabı Kuran’dır; Arap milletlerinden Müslüman atalarından en önemli mirası olarak kabul edilir. Bu Müslüman ataların Arabistan’ı terk etmesinden bu yana 1.600 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen, Boşnakça dilinin kelime dağarcığına dahil edilmiş birçok Arapça kelime ve kelime öbeği var.

Mescitler, Bosna Hersek’te yaşayan Müslümanlar için dini merkezler olarak hizmet vermelerinin yanı sıra 7-18 yaş arası erkek ve 7-14 yaş arası kız çocuklarına yönelik eğitim merkezleridir. hükümet fonları. Bunun yerine, her mescit, tıpkı Bosna-Hersek’teki diğer okulların yapması gerektiği gibi, yerel vatandaşlardan gelen bağışlarla para topluyor. Her mescit, mensuplarına okula giderken yatacakları ve yemek yiyecek bir yer sağlar; bu ücretsiz eğitim programı ancak yerel vatandaşlardan gelen bağışlar sayesinde mümkündür.

1462’den beri Bosna kültürünün ayrılmaz bir parçası olan camiler, bugün Bosna kültürünün önemli sembolleri olmaya devam ediyor. İster üye gençlere yönelik eğitim programlarına ev sahipliği yapsın isterse Bosnalı Müslümanlar için bir ibadet yeri olsun, mescitler Bosna kültürünün gelenek ve dinin devamlılığı için esastır.

Üniversitenin Haritası

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!