bosna universite

Tornjac Heykeli

Tornjac Heykeli, Osmanlının kültürel mirasının bozulmadan kaldığı, bir dönemin vezirler şehri olan Travnik’te tarihi bir yolculuk için Uluslararası...

Tornjac Heykeli

Osmanlının kültürel mirasının bozulmadan kaldığı, bir dönemin vezirler şehri olan Travnik’te tarihi bir yolculuk için Uluslararası Travnik üniversitesini tercih etmelisiniz.

Şehrin tarihi ve doğal güzellikleri ile kendinizi keyifli bir öğrencilik yaşamı içinde bulabileceksiniz. Şehrin meşhur çoban köpeklerini temsil eden Tornjac Heykeli’nden tutun, Nobel ödüllü İvo Andric adlı ünlü yazarın evine kadar onlarca kültürel miras sizleri bekliyor. Boşnak çoban köpeğini temsil eden Tornjac Heykeli ve çevresindeki diğer heykeller görülmeye değer yapılar arasındadır.

Geçmişin izlerini taşıyan bir eser

Çoban köpekleri ünlü olan Bosna Hersek’te dikkatleri üzerine çeken Tornjac Heykeli çevresinde gezerken kendinizi tarihi bir atmosferde hissedebilirsiniz. Bu endamlı heykele hayran kalabilirsiniz. Bosna Hersek’te üniversite okumanın pek çok avantajları var. Ekonomik ve kaliteli bir eğitim için Bosna Hersek Travnik şehrini tercih edebilirsiniz. Keyifli bir öğrencilik hayatı için Travnik şehri sizlere kapılarını açmış bekliyor.

Tarihi ve doğal güzellikleri ile ünlü şehirde dolu dolu bir gün geçirebilir ve tarihi yapıları, camileri ve medresleri tek tek gezebilirsiniz. Osmanlı döneminden kalan camileri, medreseleri ve kulaklarınızın pasını silecek ezan sesleri ile kendinizi yabancı bir ülkedeymiş gibi hissetmeyeceksiniz.

Bosnahersek Meşhur Çoban Köpeği: Tornjac Heykeli

Tornjac Heykeli’ne dilediğiniz gibi giderek bolca fotoğraf çekinebilecek, şehrin tarihi dokusunu keşfetme imkânına sahip olabileceksiniz. Şehrin meşhur çoban köpeklerinin sanatsal bir esere dönüştürülme hikâyesine tanık olacaksınız. Tornjac köpekleri savaşcı ve koruyucu özelliklere sahiptir.

Çevrede dolaşırken Tornjac köpeklerinin gerçeklerini de görebilirsiniz. Derslerinizden kalan zamanlarda bol bol şehri gezebilecek, sayısız turistik yerleri ile hayatınızın en keyifli günlerini geçirebileceksiniz.

Avrupa’nın merkezindeki konumuyla Bosna Hersek her geçen gün yurtdışı eğitiminde adını ön sıralara çekmeyi başarmaktadır. Sizler de bu fırsatı kaçırmayın.

Bosna Hersek ve Müzeleri

Bosna-Hersek, Avrupa’nın güneydoğu kesiminde karayla çevrili bir ülkedir. Batıda Hırvatistan, Macaristan ve Avusturya, kuzeyde Sırbistan ve Hırvatistan, doğuda Hırvatistan, Almanya ve Adriyatik Denizi ve güneyde Sırbistan ve Adriyatik Denizi ile sınırlanmıştır. Bosna-Hersek’in toplam alanı 78.617 mil karedir; başkenti Saraybosna’dır ve vatandaşlarının çoğu ilk dilleri olarak Sırpça ve Hırvatça konuşur. 2016 itibariyle Bosna-Hersek’in nüfusu 3,78 milyondu.

Etnik çatışmalar bir zamanlar Bosna-Hersek’te büyük bir sorundu. 1992 yılında Bosnalı Hırvatlar, Bosnalı Sırplar, Bosnalı Müslümanlar ve Bosnalı Yahudiler iki farklı savaşta birbirlerine karşı savaşmışlardır. Ancak Bosna halkı ülkelerini yeniden inşa etmek için birlikte çalıştıkça etnik çatışmalar son yıllarda azaldı. Kamuoyundaki bu değişimin önemli bir nedeni, insanların geçmiş savaşların düşmanlarından intikam almaya çalışmak yerine artık evlerini ve topluluklarını yeniden inşa etmeye çalışmasıdır. Bu zihniyet değişikliği, savaşlar bitmeden başlayan uzun bir süreç olmuştur. Buna ek olarak, barış eğitimi programları geçmişteki yanlışlar hakkında eğitim vererek etnik gruplar arasındaki boşlukları kapatmaya yardımcı oldu. Bu, Bosna-Hersek’teki etnik ilişkilerde büyük gelişmelere yol açtı.

Bosna kültürü birçok farklı kültürden etkileniyor; hem Doğu Avrupa hem de Batı Avrupa kültürleriyle güçlü bağları olan çok etnikli bir yapıya sahiptir. Bosna kültürünün ana odak noktası, Bosnalı Hırvatlar, Bosnalı Sırplar ve Bosnalı Müslümanlar olmak üzere üç farklı kurucu halktan oluşan eski bir Yugoslav cumhuriyeti olarak mirasıdır. Artık bağımsız bir ulus olmasalar da Bosna hala kendi bayrağına, marşına ve hükümet sistemine sahip. Karayla çevrili olmasına rağmen, Bosna’da birçok nehir, göl, şelale ve kaplıca bulunan bir Akdeniz iklimi vardır.

Vatandaşlara haksızlığa uğradıklarında adalet sağlayan etkili bir yargı sistemine sahip istikrarlı bir hükümete sahiptir. Hem kentsel alanlarda hem de kırsal alanlarda iyi bir eğitim seviyesi de var. 1992’den beri Bosna, yabancı yatırım sayesinde muazzam bir büyüme kaydetti. İstikrarlı bir hükümet ortamıyla birlikte bu yüksek düzeyde istikrar, yaşamak veya iş yapmak için mükemmel bir yer sağlar.

Genel olarak Bosna, barışçıl tarihi, kültürel gelenekleri ve güçlü devlet kurumları nedeniyle yaşamak için mükemmel bir yerdir. Etnik şiddet son yıllarda önemli ölçüde azaldığından, insanlar yabancılara karşı arkadaş canlısıdır. Çok etnikli kültür, farklı etnik kökenlerden gelen Bosnalıların son savaşlara rağmen birbirleriyle iyi geçinmesini kolaylaştırıyor. Ayrıca, insanların iş bulmasını kolaylaştıran iyi eğitim seviyeleri var. Bu niteliklere dayanarak, son 20 yılda neden bu kadar çok uluslararası örgütün BosNAHdzania’nın yeniden inşasına yardım ettiğini anlamak kolay!

Üniversitenin Haritası

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!