Travnik Doğal Kaynakları

Travnik Doğal Kaynakları

Travnik Doğal Kaynakları, Travnik şehri Bosna Hersek’in hızla yükselen, kaliteli ve her daim ileriye doğru giden şehirlerinden biri. Travnik şehrinde...

Travnik Doğal Kaynakları

Travnik şehri Bosna Hersek’in hızla yükselen, kaliteli ve her daim ileriye doğru giden şehirlerinden biri. Travnik şehrinde eğitim almak isteyen öğrenciler için pek çok sebep var. Travnik şehrinin üniversiteleri, eğitim, hayatı, sosyal hayatı, konaklama imkanları Travnik şehrinin seçilmesi için temel sebepler arasında yer alıyor. Ancak Travnik doğal kaynakları ve doğal dokusu ile dikkat çeken şehirlerden biri.

Zengin doğal kaynaklara sahip olan Travnik şehri yer altı ve yer üstü kaynaklarıyla büyük bir zenginliğe sahip. Zengin doğal kaynaklara sahip olan Travnik gerçekten harika bir şehir. Oldukça bereketli bir kent olan Travnik’te yaşam hem çok farklı hem de harika. Travnik’in tüm nimetlerinden faydalanma imkanına sahip olan öğrenciler kendilerini çok şanslı hissediyor. Zengin doğal kaynaklarından faydalanan öğrenciler hem sağlıklı bir yaşama adım atıyor hem de daha önce yaşamadığı güzelliklerin tadına bakıyor.

Travnik Doğal Kaynakları ile Sağlıklı Yaşama Adım Atın

Travnik’in yemyeşil doğası, yüksek dağları, kendine has mimarisi ve şehrin ortasından geçen Lasva Nehri Travnik’in doğal kaynakları arasında yer alıyor. Öğrenciler harika bir doğa ve doğal kaynaklara sahip olan Travnik’te hem sağlıklı bir yaşam alanına sahip oluyor hem de Travnik’te hayallerini süsleyen doğal bir hayat yaşıyor.

Travnik doğal kaynakları ile stratejik önemi bulunan bir şehir. Yeşil alanların fazla olması Travnik’in coğrafi yapısı açısından çok önemli bir yere sahip. Lava Nehri sayesinde yeşil ve  maviyi aynı anda tatma fırsatına sahip olan öğrenciler muhteşem bir manzara eşliğinde yaşama imkanı buluyor. Travnik doğal kaynaklarının son derece güzel ve ilgi çekici olması nedeniyle öğrenciler Travnik şehrini öncelikli olarak tercih ediyor. Travnik doğal kaynakları ile Travnik’in farkını hissedebileceksiniz.

Üniversitenin Haritası

Bosna Hersek Doğal Kaynakları Hakkında

Bosna-Hersek, Avrupa’nın kalbinde bir ülkedir. Aynı zamanda kıtanın en yoğun nüfuslu bölgelerinden biridir. Bosna-Hersek karışık bir etnik yapıya sahip olmasına rağmen, vatandaşlarının çoğu Müslüman ve Hırvattır. Ülkenin adı ‘Boşnakların ülkesi’ veya Bosnalı insanlar anlamına gelir. Hem Alman hem de Avusturya-Macaristan imparatorlukları bir zamanlar şimdi Bosna-Hersek olarak bilinen bölgeyi yönetiyordu. 1930’larda Avrupa’nın çoğunu yok eden savaş, Bosna-Hersek’in çoğunu da yok etti. Ancak son barış çabaları ülkenin geleceği için yeni bir umut getirdi.

Bosna’da yıl boyunca yağışlı bir Akdeniz iklimi var. Ülke ayrıca kömür, doğal gaz ve demir cevheri gibi çeşitli doğal kaynaklara da ev sahipliği yapıyor. Bosna’da ayrıca çeşitli mermer, kalker, kumtaşı, granit ve kuvars türleri vardır. Nehirleri tarım için su sağlarken, dağları nehirlerini ve buzullarını yenileyen kar yağışı sağlar. Buna ek olarak, Bosna’nın vatandaşlarına balık tutma fırsatı sağlayan bir dizi gölü vardır.

Bosna’nın başlıca doğal kaynağı, ekonomik kalkınmasını sağlayan kömürdür. Zenica yakınlarındaki Grkovi’deki Illo Mağaraları, dünyanın en büyük kömür yatakları arasındadır. Aynı zamanda Bosna’nın en önemli turizm cazibe merkezlerinden biridir. Bosna’nın bol kömür yataklarından kaynaklanan diğer ekonomik faydalar arasında çelik üretimi ve sanayi, ulaşım ve ev kullanımları için elektrik motorları için elektrik üretimi yer alıyor. Konavljeviç yakınlarındaki kireçtaşı ocakları da vatandaşlara istihdam sağlıyor ve mermer ve kalker gibi yapı malzemeleri üreterek ülke ekonomisine katkıda bulunuyor.

Bu kaynaklara rağmen, endüstrinin doğal peyzajlara tecavüz etmesinden kaynaklanan çevresel sorunlar nedeniyle bölge sakinleri sıkıntı yaşıyor. Örneğin Saraybosna, binlerce yıl boyunca yeraltı sularında çözündüğünde karbondioksit üreten geniş bir kireçtaşı yatağının üzerinde yer almaktadır. Bu karbondioksit, şehrin mağara gibi bodrum alanlarında birikiyor – bazıları bir futbol stadyumunu barındıracak kadar büyük – normal sıcaklıklarda bile tehlikeli seviyelere yükselmesine neden oluyor. Kireçtaşı madenciliği, kireçtaşı tepelerini madencilik çukurlarıyla aşındırarak kireçtaşının güzelliğine de zarar verir. Bu sorunla mücadele etmek için devlet kurumları, endüstriyi katı çevre standartlarına göre düzenlerken endüstriyi doğal kaynakları sürdürülebilir şekilde kullanmaya teşvik eder.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra sanayi faaliyetlerinin azalması nedeniyle birçok Avrupa ülkesi ekonomik sıkıntılarla boğuşurken, Bosna bol doğal kaynakları sayesinde avantajlı bir konumda bulunuyor. Ülke, ekonomik büyümeyi teşvik etmek ve vatandaşları için yaşam standartlarını iyileştirmek için kaynaklarını etkin bir şekilde kullanıyor. Bununla birlikte, uzun vadeli başarıyı sağlamak için sakinler, endüstriyi katı çevre standartlarına [park yasaları] göre düzenlerken kaynaklarının sürdürülebilir kullanımını teşvik eden devlet kurumlarıyla işbirliği yapmalıdır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!