travnik-drina-koprusu

Travnik Drina Köprüsü

Travnik Drina Köprüsü, Bosna Hersek’te hala yaşayan bir Osmanlı şehri görmek istiyorsanız adresiniz mutlaka Travnik olmalıdır. Özellikle de Türk...

Travnik Drina Köprüsü

Bosna Hersek’te hala yaşayan bir Osmanlı şehri görmek istiyorsanız adresiniz mutlaka Travnik olmalıdır. Özellikle de Türk öğrenciler bu şehirde okurken kendi memleketlerinden parçalar görmektedir. Osmanlı Türk mimarisi örneklerini Bosna Hersek sokaklarından görmek mümkündür. Medeniyetler beşiği olan Bosna Hersek tarihinde sayısız medeniyet saklıdır. Özellikle de Vezirler Şehri olarak bilinen Travnik birçok eser ile tarihi hala canlı tutmaktadır. Travnik Drina Köprüsü de bu eserlerden biridir.

Travnik’te bulunan Drina ırmağı oldukça bilinen ve görülmeye değer bir doğal güzelliğe sahiptir. Travnik kasabasında Dolaç köyünde bulunan bu ırmak kenarında doğan Ivo Andriç Drina’dan ilham alarak bir kitap yazmıştır. Ivo Andriç Drina Köprüsü kitabı ile Nobel Ödülü almaya hak kazanmıştır. Bu nedenle de ünlü Nobelli yazarın evi de günümüzde tarihi bir yapı olarak görülmekte ve ziyaret edilmektedir. Travnik Drina Köprüsü’nün bu derece ödüle layık görülmesinin birçok sebebi bulunur.

Ivo Andriç Travnik Drina Köprüsü ile alakalı yazdığı kitabında Bosna Hersek’in savaş dönemini tahlil etmiştir. Ülkesinin yaşadıklarını, örflerini, savaş günlerini kendine özel bir üslup ile yazıya döken Andriç, derin ve etkileyici bir kitaba imza atmıştır. Travnik’te yaşayanlar, turistler ve öğrenciler mutlaka bu köprüyü ve evi görmeden Travnik’te yaşadım dememelidir. Tarihe tanıklık eden bu iki yer Travnik’ in adeta yapı taşıdır.

Tarihe Tanıklık Eden Köprü: Drina

Drina Köprüsü Balkanların en çok ziyaret edilen ve beğenilen eserlerinden biridir. Özellikle de kitabının da olması bu köprüyü görmek için daha da merak uyandırmaktadır. Bosna Hersek’in tarihine ayna tutan Travnik Drina Köprüsü adına destanlar yazılan göz alıcı bir güzelliğe sahiptir. Eğer okumak için, gezmek için bu şehre geldiyseniz Drina Köprüsü’nü gezmeden dönmemelisiniz.

Travnik Üniversitesi

Çoğu insan Travnik Üniversitesi’nin Bosna-Hersek’teki en iyi üniversitelerden biri olduğuna inanıyor. Travnik, Bosna-Hersek’te bulunmaktadır. Üniversite, öğrenciler için birden fazla akademik program ve derece seçeneği sunar. Ayrıca büyük bir kütüphanesi ve öğrencilerinin yararlanabileceği çok sayıda sosyal kulüp bulunmaktadır. Travnik’te üniversite hayatının her yönü dikkatle planlanır ve yürütülür. Üniversiteye duyulan bu yüksek saygı takdire şayandır, ancak ilk etapta bu yüksek saygıyı tam olarak açıklamıyor.

Travnik Üniversitesi, Bosna-Hersek’in Saraybosna kentinde bulunan bir yüksek öğrenim kurumudur. 1993 yılında Saraybosna Üniversitesi Şartı Yasası ile kurulmuştur. Başlangıçta üniversitede sadece üç program vardı: ekonomi, siyaset bilimi ve hukuk. Yıllar geçtikçe, üniversite büyümeye devam etti ve öğrenci talebini karşılamak için daha fazla akademik program ekledi. Bugün, üniversitenin öğrencilere sunduğu 30’dan fazla farklı akademik program ve derece seçeneği vardır. Öğrenciler işletme yönetimi, uluslararası ilişkiler, sosyal hizmet ve daha pek çok konuda uzmanlaşabilirler. Üniversitedeki tüm profesörler, tüm öğrencilerine kaliteli eğitim vermek için çok çalışan yüksek eğitimli profesyonellerdir.

Travnik Üniversitesi’nin altı fakültesi vardır; bunlar: ekonomi ve yönetim; beşeri bilimler; bilimler; Eğitim; yasa; ve yabancı diller ve bilgi bilimleri. Her fakülte, fakültesinin işlevlerinden genel sorumluluğa sahip bir dekan tarafından yönetilir. Üniversitedeki her kolejin de bir dekanı vardır – bunlar üniversitede geleneksel olarak adlandırılan kolejlerdir. Her kolejin, o kolejin yönetiminden sorumlu bir dekan, rektör, rektör yardımcısı veya benzer bir pozisyonu vardır. Üniversite gibi büyük bir kurumu yönetmek için mükemmel bir model. Öğretim, yönetim ve kampüs yaşamının her yönü, öğretim üyeleri ve personel tarafından yapılan iyi planlama sayesinde sorunsuz bir şekilde işler.

Travnik Üniversitesi aracılığıyla öğrencilere çeşitli eğitim seçenekleri sunulur. Örneğin, öğrencilerin seçebileceği lisans programları, yüksek lisans programları ve doktora programları bulunmaktadır. Ayrıca, üniversite bünyesinde sunulan lisansüstü derslerin yanı sıra, yaz dönemleri aracılığıyla dış kurumlar tarafından yürütülen kısa kurslar da bulunmaktadır. Travnik Üniversitesi aracılığıyla öğrencilere sunulan çeşitli dış burslar da vardır. Bunlar, yeterince temsil edilmeyen gruplardan istisnai öğrencilerin üniversiteye ücretsiz olarak katılmalarını sağlar. Travnik Üniversitesi, sosyoekonomik durumu veya geçmişi ne olursa olsun tüm öğrencilerine en kaliteli eğitimi vermeyi taahhüt eder.

Travnik Üniversitesi’nde akademisyenlerin yanı sıra sosyal yaşam da teşvik edilmektedir. Öğrenci Konseyi, Spor Kulübü Birliği (USK), Müslüman Öğrenci Derneği (MAAS), Sağcı Öğrenci Derneği (Dželalenska Umirovljenska Skupina veya DžUS), Sol Kanat Öğrenci Derneği (SDSS) ve diğerleri gibi öğrencilere sunulan çeşitli öğrenci organizasyonları vardır. . Kulüpler, sınıflar arasında sosyalleşmenin yanı sıra İngilizce dili veya fotoğrafçılık gibi çeşitli konulara ilgiyi teşvik etmek için fırsatlar sunar. Bu kulüpler, üyelerin yoksul bölgeler için konserve yiyecek topladığı veya kampüste hem sporcu odaları hem de profesörlerin ofisleri için temizlik seansları düzenlediği yardım gezileri gibi etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Kampüsteki öğrenci yaşamının her yönü, hem akademisyenleri hem de öğrenciler arasında sosyal entegrasyonu destekler.

Üniversitenin Haritası

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!